Tayland – Pattaya

Öncelikle şunu belirtmek istiyorum. Pattaya denince elbette seks turizmi akla geliyor. Ancak: Tayland, muhteşem güzel ve egzotik bir ülke. Bu ülkeye, sırf bu ülkenin güzelliklerini görmek üzere, ailesi ile giden insanlar da var. Ama bu insanlar: dahil oldukları organizasyonun gereği Pattaya ya da gidiyorlar. Peki bunlar buraya gitmek zorunda kalınca, ailecek, çoluk çocuk bu ortamın içine girince ne yapacaklar. Bunu da ayrıca yazımda belirtiyorum çünkü dediğim gibi, Tayland turlarının çoğu, Bankok ve Pataya şehirlerini kapsıyor. Ailecek bu tura katılanların da Pataya da yapabilecekleri var.

Evet: Pattaya; Taylant’ta çok bilinen bir yer. Daha doğrusu, yanlızca Tayland değil, dünyanın çoğu yerinde, bir özelliği nedeniyle ön plana çıkan ve bilinen bir yer. Özellik mi? Evet, özellik, burada yaşanan ve tüm şehre yayılmış ve yasal şartlarda icra edilen seks turizmi. Herhangi bir kısıtlama olmadan, alenen, her yerde, caddede, sokakta, kumsalda, barda icra edilen seks turizmi. Zaten, gösterilen ilginin kaynağı bu…

Evet, buyrun Pattaya gezisine. Bankok’dan, Pattaya ya gitmek için iki yol var. Şehirde yanlız başınıza kalıyorsanız yani bir tur şirketi ile gelmedi iseniz, şehrin batısında yer alan Batı Otogarına gidin, kaldığınız otelden taksi ile gidebilirsiniz. Otogarda ise, her 20 dakikada bir otobüs kalkmakta. Yaklaşık, 90 baht vererek, 1.5 saatlik bir yolculuktan sonra, Pattaya ya varabilirsiniz, yol rahat ve güzel, etraf manzaralı.

Tayland’ın sayfiye kasabalarından biri. Turistik bölge olarak bilinir. Daha önce, Vietnam Savaşı sırasında, Amerika tarafından, savaşa katılan askerlerin dinlenmeleri için burası kullanılmış, güzel bir sahili var iken, bugün atıklar nedeniyle sahil kirlenmiş ve denize girmek pek tercih edilmiyormuş. Yinede, sahilde güneşlenen insanları görmek mümkün, Zaten turistik bir bölge olarak biliniyor. İçinde bulunan lüks oteller, çarşılar, publar ve clubler, Türkiye’nin Bodrum’unu anımsatıyor. Ancak, Pattaya’nın gece hayatı pek iç açıcı değil. Seks ticaretinin, kötü bir üslupla yapıldığı yerlerden biri.

Tayland’da seks ticareti yasal olarak yapılıyor. Belli bir zaman diliminde devlet tarafından, bunun önüne geçilmeye çalışılmış, ancak, en büyük turizm gelirinin fuhuştan elde edilmesi nedeniyle, daha sonraki yıllarda, kral tarafından yasal hale getirilmiş. Burada, fuhuş yaşının günümüzde 13 e kadar düştüğü gözönüne alınırsa, turistik bölge olan Pattaya nın görünüşte ne ölçüde kötü olduğu ortaya çıkar. Genelde, İngiliz ve Alman erkekleri tarafından tercih edilen Pattaya da, cadde ve sokaklarda yürürken, 80 yaşında bir İngilizi, 14 yaşında bir kızla, el ele gezerken görmek mümkün, hatta çok sıradan bir görüntü.
Mutlaka ve mutlaka, bölgeye aile olarak gidecekseniz Pattaya’nın bulunmadığı bir tur planı seçmenizde yarar var, aksi halde Pattaya’da aile olarak yapabileceğiniz bir şey yok. Bunun yanında, cadde ve sokaklarda gezerken gördüklerinizi, çocuklarınıza anlatmakta büyük zorluk çekeceğiniz de kesin. Pattaya daha çok, özellikle seks turizmini bilerek ve tercih ederek buraya gidecek insanların mutlu olacakları bir yer, dikkat, tercih sizin. Şehrin büyük bölümü; özellikle akşam saatlerinde, binlerce kız tarafından sanki işgal ediliyor. Yürüyerek gezerken bile, bunu görmemek, yaşamamak mümkün değil.

Pattaya da ne yapılabilir? Eğer seks turizmi düşüncesi dışında buraya geldi iseniz, sahil yolundaki alışveriş mağazaları ve alışveriş merkezlerini gezebilirsiniz. Özellikle, üst yan duvarında, bir büyük ve gerçek uçak maketinin, sanki binaya önden çarparak yarım girmiş gibi bir izlenim yaratılan bir alışveriş merkezi var, orayı ve uçak maketini görmelisiniz.Ayrıca, yine her türlü yöreye özgü tropikal meyvenin satıldığı seyyar tezgahlar var, bunlardan alıp, deneyebilir veya daha önce denediklerinizden tatmaya devam edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir